Monday, June 15, 2015

CT Critics Circle Nominations for the Best of 2014-2015 Theater

The CT Critics Circle has announced its nominations for best of the 2014-2015 theater season.

The awards ceremony, being held as part of New Haven's Festival of Arts and Ideas, will be held 7:30 pm Monday, June 22 at Yale's Iseman Theater, 11566 Chapel St., New Haven. Free admission. Seating is limited.

The Connecticut Critics Circle’s annual ceremony recognizes the best of professional theater in the state. The ceremony, which has become a celebration of the Connecticut’s diverse and renowned theater community.

Connecticut Critics Circle Awards – 2014-2015 Nominations

Outstanding Production of a Play

ArcadiaYale Rep
Elevada, Yale Rep
Hamlet            , Hartford Stage
Reverberation, Hartford Stage
The Liar, Westport Country Playhouse

Outstanding Production of a Musical

All Shook Up, Ivoryton
Fiddler on the Roof, Goodspeed
Holiday Inn, Goodspeed
Kiss Me, Kate, Hartford Stage
Spelling Bee, Playhouse on Park

Outstanding Actress in a Play

Laurel Casillo
Elevada, Yale Rep
Margaret Colin
Second Mrs. Wilson, Long Wharf
Keilly MacQuail
Bad Jews, Long Wharf
Nikki Walker
Intimate Apparel, Westport Country Playhouse
Shaunette Renée Wilson
The Caucasian Chalk Circle, Yale Rep

Outstanding Actor in a Play

Zach Appelman
Hamlet, Hartford Stage
Aaron Krohn
The Liar, Westport Country Playhouse
Luke Macfarlane
Reverberation, Hartford Stage
Tom Pecinka
Arcadia, Yale Rep
Steven Skybell
The Caucasian Chalk Circle, Yale Rep

Outstanding Actress in a Musical

Nancy Anderson
Guys and Dolls, Goodspeed
Danielle Bowen
All Shook Up, Ivoryton
Elissa DeMaria
Little Shop of Horrors , MTC Mainstage
Patti Murin
Holiday Inn, Goodspeed
Rebecca Spigelman
Hairspray, STONC

Outstanding Actor in a Musical

David Edwards
La Cage Aux Folles, Ivoryton
Preston Ellis
All Shook Up, Ivoryton
Michael Damian Fasano
Footloose, Seven Angels
Adam Heller
Fiddler on the Roof, Goodspeed
Noah Racey
Holiday Inn, Goodspeed

Outstanding Director of a Play

James Bundy
Arcadia, Yale Rep
Jackson Gay
Elevada, Yale Rep
Penny Metropulos
The Liar, Westport Country Playhouse
Darko Tresnjak
Hamlet, Hartford Stage
Maxwell Williams
Reverberation, Hartford Stage

Outstanding Director of a Musical

Richard Amelius
All Shook Up, Ivoryton
Gordon Greenberg
Holiday Inn, Goodpseed
Susan Haefner
…Spelling Bee, Playhouse on Park
Rob Ruggiero
Fiddler on the Roof, Goodpseed
Darko Tresnjak
Kiss Me, Kate, Hartford Stage

Outstanding Featured Actor in a Play

Edward James Hyland           
Hamlet, Hartford Stage
Greg Keller
Elevada, Yale Rep
Andrew Long
Hamlet, Hartford Stage
Carl Lundstedt           
Reverberation, Hartford Stage
Max Gordon Moore
Arcadia, Yale Rep

Outstanding Featured Actress in a Play

Rebekah Brockman
Arcadia, Yale Rep
Rebekah Brockman
The Liar, Westport Country Playhouse
Kate Forbes
Hamlet, Hartford Stage
Kristin Harlow
Angels in America, Playhouse on Park
Tonya Pinkins
War, Yale Rep

Outstanding Featured Actress in a Musical

Elizabeth DeRosa
Fiddler on the Roof, Goodspeed
Barrie Kreinik
Fiddler on the Roof, Goodspeed
Sharon Malone
Hairspray, STONC
Susan Mosher
Holiday Inn, Goodspeed
Megan Sikora
Kiss Me, Kate, Hartford Stage

Outstanding Featured Actor in a Musical

Scott Cote
Guys and Dolls, Goodspeed
Stephen DeRosa
Sing For Your Shakespeare, Westport Country Playhouse
Noah Marlowe
Holiday Inn, Goodspeed
John Payonk
Fiddler on the Roof, Goodspeed
Nick Reynolds           
Hairspray, STONC


Outstanding Choreographer

Richard Amelius
All Shook Up, Ivoryton
Peggy Hickey
Kiss Me, Kate, Hartford Stage
Denis Jones
Holiday Inn, Goodspeed
Alex Sanchez
Guys and Dolls, Goodspeed
David Wanstreet
Fingers and Toes, Ivoryton

Outstanding Set Design

Andromache Chalfant           
Reverberation, Hartford Stage
Alexander Dodge
Kiss Me, Kate, Hartford Stage
Alexander Dodge
Private Lives, Hartford Stage
Chika Shimizu
The Caucasian Chalk Circle, Yale Rep
James Youmans
Ether Dome, Hartford Stage

Outstanding Lighting Design

David Lander
Ether Dome, Hartford Stage
John Lassiter
Fiddler on the Roof, Goodspeed
Tyler Micoleau
Elevada, Yale Rep
Matthew Richards
Hamlet, Hartford Stage
Matthew Richards
Reverberation, Hartford Stage

Outstanding Costume Design

Tracy Christensen
Guys & Dolls, Goodspeed
Jessica Ford
The Liar, Westport Country Playhouse
Fabio Toblini
Hamlet, Hartford Stage
Fabio Toblini
Kiss Me, Kate, Hartford Stage
Alejo Vietti
Holiday Inn, Goodspeed

Outstanding Sound Design

David Budries
Picasso at the Lapin Agile, Long Wharf
Kate Marvin
Elevada, Yale Rep
Adam Phalen
Forever, Long Wharf
Jane Shaw
Hamlet, Hartford Stage
Matt Tierney
The Caucasian Chalk Circle, Yale Rep

Outstanding Ensemble

Cast of Altar Boyz
Playhouse on Park
Brandon Beaver
Nick Bernardi
Adam Cassel
Greg Laucella
Mark G. Merritt
Brock Putnam

Cast of Picasso at the Lapin Agile
Long Wharf
Penny Balfour
Grayson DeJesus
Tom Riis Farrell
Ronald Guttman
David Margulies
Dina Shihabi
Jake Silberman
Jonathan Spivey
Robbie Tann

Cast of …Spelling Bee
Playhouse on Park
Kevin Barlowski
Hillary Ekwall
Emily Kron
Steven Mooney
Maya Naff
Joel Newsome
Norman Payne
Natalie Sannes
Scott Scaffidi

Outstanding Debut

Curtis J. Cook
Brownsville Song, Long Wharf
Carl Lundstedt
Reverberation, Hartford Stage
Dina Shihabi
Picasso at the Lapin Agile, Long Wharf
Brittany Vicars
Hamlet, Hartford Stage


Special Awards to be Presented
DramaRama Program of the Summer Theatre of New Canaan
Shawn Boyle (projection designer) Elevada               Yale Rep
Split Knuckle Theatre Company – production of Endurance

Tom Killen Award
Carmen de Lavallade


No comments:

C O N N E C T I C U T
--- A R T S ---
C O N N E C T I O N

Lauren Yarger with playwright Alfred Uhry at the Mark Twain House. Photo: Jacques Lamarre)

Blog Archive

Copyright Notice

All contents are copyrighted © Lauren Yarger 2009-2016. All rights reserved.